Armadacup winners 1987 – 2018

1987 Kolbe Peter-Michael, RC Hamburg 35:25.73 Payne Nikki, SC Stansstad 39:52.60
1988 Haendle Christian, RC Karlstadt 34:09.35 Medinnis Leach Felicity SN Genève 39:00.15
1989 Chalupa Vaclav, Dukla Prag 33:35.67 Jordache Titie, Regensburger RC 37:25.47
1990 Lange Thomas, SC Chemie Halle 34:33.06 Thieme Jana, Berlin Grünau 39:16.48
1991 Lange Thomas, Hallescher RV 34:16.26 Thieme Jana, Berlin Grünau 38:42.78
1992 Antonie Peter, Melbourne Uni 36:45.78 Boron Kathrin, Potsdamer RG 42:48.40
1993 Bodenmann Ueli, SC Rorschach 35:17.08 Köppen Kerstin, Potsdamer RG 39:38.30
1994 Bodenmann Ueli, SC Rorschach 33:35.08 Boron Kathrin, Potsdamer RG 37:08.74
1995 Chalupa Vaclav, Dukla Prag 33:53.98 Thieme Jana, HRV Böllberg 35:50.62
1996 Willms André, Madgeburg 34:27.98 Thieme Jana, HRV Böllberg 38:47.17
1997 Jaanson Jüri, Estland 35:20.98 Boron Kathrin, Potsdamer RG 39:18.37
1998 Hacker Marcel, SC Magdeburg 33:41.63 McBean Marnie, Canada 36:51.94
1999 Stürm Simon, GC Zürich 33:27.83 Kowalski Kerstin, Potsdamer RG 37:44.99
2000 Willms André, SC Magdebrug 33:16.81 Lutze Manuela, SC Magdeburg 37:36.66
2001 Willms André, SC Magdeburg 33:20.47 Rutschow Katrin, DRV 37:08.58
2002 - - - -
2003 Euler Ingo, Mainzer RV 33:07.94 Lüthi Caroline, Reuss Luzern 37:30.16
2004 Vonarburg André, SC Sempach 33.17.88 Karsten Ekatarina, Belarus 37:18.83
2005 Tucker Steve, USA 32.36.05 Karsten Ekatarina, Belarus 35:40.83
2006 Drysdale Mahé, NZL 34:42.54 Levina Julia, RZS 38:21.41
2007 Drysdale Mahé, NZL 33:06.94 Karsten Ekatarina, Belarus 36:48.69
2008 Raja Allar, EST 34:03.74 Twigg Emma, NZL 37:33.91
2009 Drysdale Mahé, NZL 32:24.28 Twigg Emma, NZL 35:27.65
2010 Hacker Marcel, RC Germania 33:14.28 Weisshaupt Pamela, SC Küsnacht 36:40.76
2011 Drydale Mahé, NZL 33.20.18 Twigg Emma, NZL 36:25.09
2012 Stahlberg Nico, RC Kreuzlingen 33.21.24 Weisshaupt Pamela, SC Küsnacht 38:14.24
2013 Stahlberg Nico, RC Kreuzlingen 32:544.48 Knapkova Mirka, Tschechien 38:02.38
2014 Damir Martin, Cro 32:40.64 Twigg Emma, NZL 37:15.57
2015 Damir Martin, CRO 33:16.39 Puspure Sanita, IRL 37:50.84
2016 Schmid Michael, SC Luzern 34:38.00 Lobnig Magdalena, AUT 38:39.89
2017 Osborne Jason, Mainzer RV 31:53.90 Lobnig Magdalena, AUT 35:11.79
2018 Metsemakers Koen, NSRV 33:58.86 De Jong Roos, DSR Proteus 38 :07.12

Winners of the Wohlensee-Sprint

2017 Martin Damir (CRO) Lobnig Magdalena (AUT)
2018 Sincovic Valent (CRO) Knapkova Mirka (CZE)
Empacher
4row
Credit suisse
Sanu
Bering
Bds